دسته
برندگان وبلاگ نویسی
دامنه های وبلاگ

تبیان من
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 821268
تعداد نوشته ها : 1160
تعداد نظرات : 92
باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

عنوان: پس از سقوط
موضوع: تاریخ معاصر
موضوعات مرتبط: رژیم پهلوی - دربار پهلوی - خانواده پهلوی - محمدرضا شاه - فرح دیبا- رضا پهلوی -خاطرات -
نویسنده: احمدعلی مسعود انصاری
شمارگان: 5000
تاریخ انتشار: 1371
تعداد صفحات: ۴۳۲ صفحه
قیمت: 25000 ریال

چکیده متن:
پیشگفتار
کتاب حاضر، خاطرات احمدعلی مسعود انصاری از خویشاوندان فرح دیبا و دوست نزدیک و مشاور مالی رضا پهلوی ـ پسر شاه معدوم ـ است، که در سال گذشته اختلاف مالی وی و ولیعهد سابق ایران در مطبوعات غرب بازتاب یافت. شدت این درگیری تا بدان حد بود که رضا پهلوی برای پیشبرد دعوی خود در دادگاه فدرال آمریکا مجبور به انکار ملیت ایرانی خود شد و این امر بحث‌های شدیدی را در محافل وابستگان رژیم گذشته در اروپا و آمریکا برانگیخت. ظاهراً این اختلاف انگیزه‌ای برای گسست مسعود انصاری از خانواده پهلوی شد و تا بدانجا امتداد یافت که وی به نگارش و نشر این خاطرات پرداخت و طی آن اسرار و ناگفته‌های بسیار را از دوران حضور خود در این خانواده فاش نمود.
خاطرات احمدعلی مسعود انصاری شامل چهار بخش است:
در بخش نخست، نویسنده به رابطه خویشاوندی خود با فرح دیبا و چگونگی پیوندش با دربار پهلوی می‌پردازد و شرح می‌دهد که این پیوند تا بدانجا توسعه یافت که وی در سالهای 1350 در زمرة همراهان جوان بزم خصوصی شاه قرار گرفت. او در این بخش می‌کوشد تا براساس دیده‌ها و شنیده‌های خود به تبیین علل سقوط رژیم پهلوی بپردازد.
آنچه به این بخش از خاطرات اهمیت می‌دهد، موقعیت ویژه نویسنده و حضور وی در محفل خصوصی شهبانو است. می‌دانیم که در واپسین‌ سالهای سلطنت محمدرضا پهلوی، این باند دارای تاثیر جدی در شئون سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور بود و با گذشت زمان نفوذ فرح و اطرافیان او عمق بیشتر یافت. معهذا تاکنون چنان که بایسته است به نقش باند فرح در تاریخ سلطنت پهلوی پرداخته نشده و از این زاویه به نظر می‌رسد که خاطرات احمدعلی مسعود انصاری می‌تواند سندی دست اول به شمار رود. به دلیل تعلق به همین کانون و لاجرم شناخت بیشتر از آن، است که نویسنده در تعلیل حوادثی که منجر به سقوط سلطنت شد، برنقش فرح و اطرافیان او ـ به ویژه رضا قطبی ـ تاکید می‌کند و فرهنگ لیبرالی این محفل و تاثیرات آن را بیان می‌دارد.
سخن گفتن از لیبرالیسم فرح نباید موجب این توهم شود که گویا وی در قطبی متضاد با استبداد خشن و خونین همسرش قرار داشت. خیر! سخن بر سر ویژگی‌های روانی و شخصیتی اوست: فرح دیبا در یک خانواده متوسط غربگرا به دنیا آمد.
در دوران تحصیل در پاریس با مبتذل‌ترین تجلیات فرهنگ اروپایی آمیزش یافت و شیفته آن شد. شخصیت فرح پهلوی را می‌توان زمره پیوند عقده‌های دوران کودکی و رویاها و سوادهای دوران نوجوانی و خودباختگی‌های یک دختر غربزده با تمامی احساس حقارت‌ها و سرکوفتگی‌هایش با خلقیات فرهنگ آبستره محافل دانشجوئی و روشنفکری پاریس سالهای 1960 ـ آمیزه‌ای از مدرنیسم و الحاد و چپ‌گرائی متداول ـ دانست. ارتشبد حسین فردوست می‌نویسد:
در آن زمان فرح که دختر فقیری بود تمایلات چپ و کمونیستی داشت و با تعدادی دانشجو رفاقت داشت که یکی از آنها لیلی امیرارجمند بود. خود من برخی از دانشجویان این دانشکده را در پاریس دیده‌ام که همه افکار کمونیستی داشتند... در مورد فرح با توجه به وضع زندگی و فقر مادی‌اش زمینه چنین گرایشی وجود داشت. به هر حال ، فرح این فرهنگ چپ را در دوران زندگی با محمدرضا حفظ کرد و دفترش را به مرکز اشاعه این نوع فرهنگ تبدیل نمود و تعدادی از افراد دارای تمایلات کمونیستی را در آنجا جمع کرد.
در پی ازدواج فرح دیبا با محمدرضا پهلوی، این فرهنگ ولنگار در پهنه یک کشور امکان بروز و تحقق یافت و در اقدامات فرح پهلوی و دفتر مخصوص شهبانو رخ نمود، صدها روشنفکر بی‌ریشه و مبتذل و بیمار و جاه‌طلب و فاسد را گرد‌آورد، به صورت «جشن هنر‌» ‌های کذایی و نمایش شنیع‌ترین صحنه‌های جنسی در خیابانها نمود یافت، و ذائقه لوس و تنوع‌پرست‌ شاه را با سرگرمی‌های جدید آشنا نمود.
اسناد موجود نشان می‌دهد که فرح دیبا، به دلیل این خصوصیات که دارای همگونی‌های فراوان با شیوه زندگی آمریکائی (American Way Of Life) بود ـ مورد پسند مقامات و تحلیل‌گران «آژانس مرکزی اطلاعات» آمریکا (سیا) قرار داشت، که او را به عنوان برجسته‌ترین نماد «تجدد» (مدرنیزاسیون) ایرانی ارزیابی می‌کردند. مجموعه اسناد لانه جاسوسی آمریکا تمایل جدی «کاخ سفید» را به فرح به روشنی بیان می‌دارد و آشکار می‌سازد که در طرح‌های اضطراری «سیا» برای شرایط سقوط شاه، فرح پهلوی مهم‌ترین آلترنایتو آمریکا محسوب می‌شد. تعمق در این اسناد روشن می‌سازد که در صورت وجود شرایط مساعد، آمریکا تمایل داشت که فرح در نقش یک پیش نمون، ایرانی خانم آکینو ظاهر شود.
خاطرات احمدعلی مسعود انصاری درباره نقش «باند فرح» در روزهای انقلاب، انطباق حرکت فرح و اطرافیان او را با استراتژی تنظیم شده «سیا» ـ که بعدها با تسخیر لانه جاسوسی آشکار شد ـ روشن می‌کند.
بخش دوم خاطرات به دوران آوارگی شاه اختصاص دارد. در این بخش نویسنده به عنوان یکی از نزدیکان شاه فراری شاهد گفته‌ها و نکته‌هایی است که تازگی دارد و گوشه‌هائی بیشتر از فساد این خانواده را آشکار می‌سازد.
معهذا، مهم‌ترین بخش این خاطرات بخشی است که به سالهای فعالیت مشترک نویسنده با رضا پهلوی اختصاص یافته. این بخش با «همکاری مجدد» وی با رضا پهلوی آغاز می‌شود و با گسست او پایان می‌یابد. از این زاویه، خاطرات حاضر یک سند منحصر به فرد ارائه می‌دهد که برای شناخت سرنوشت خانواده پهلوی، داستان آوارگی آنها و رویاهای دن‌کیشوت‌وارشان، فساد مالی و انحطاط اخلاقی آنان، و نیز پیوندهای آشکارشان با سرویس‌های جاسوسی غرب حائز اهمیت است. خاطرات مسعود انصاری با گزارش فعالیت مالی دفتر رضا پهلوی، که وی مسئولیت آن را عهده‌دار بود، پایان می‌یابد.
خاطرات احمدعلی مسعود انصاری طبعاً نمی‌تواند از روحانیت و علائق شخصی او به دور باشد. لذاست که در این کتاب، به سان بسیاری کتب مشابه، با تنزیه چهرة شخصی نویسنده و ادعاهائی در این زمینه مواجهیم. ما را به این بخش از خاطرات کاری نیست و تنها آن صفحاتی را مدنظر داریم که بخش اعظم کتاب را تشکیل می‌دهد و به افشاء ناگفته‌ها پرداخته و دانسته‌هائی عجیب و عبرت‌آموز را برملا ساخته است. روشن است که این خاطرات، به سان خاطرات سایر وابستگان رژیم گذشته، باید با توجه به شخصیت نویسنده مورد مطالعه قرار گیرد. در این چهارچوب روشن است که زاویه نگرش نویسنده به مسائل انقلاب، تحت تأثیر عوامل معینی قرار دارد و جز این نیز نمی‌توان انتظار داشت. معهذ، در مهم‌ترین مواردی که این دیدگاه‌ها را خطا تشخیص داده‌ایم، کوشیده‌ایم توضیحاتی مختصر ارائه دهیم و روشن است که مواردی را که بدون توضیح گذاشته‌ایم، به دلیل عدم اهمیت این داروها بوده است. پس همه زیرنویس‌های مندرج در کتاب از ماست. علاوه بر آن، به دلیل سبک خاص نگارش نویسنده، کوشیده‌ایم تا با اصلاحاتی مختصر در آن متن را حتی‌المقدور روان و ساده کنیم.

منبع :موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی
دسته ها : معرفی کتاب
سه شنبه پانزدهم 11 1387

عنوان: نظریه توطئه (صعود سلطنت پهلوی و تاریخ نگاری جدید در ایران)
موضوع: تاریخ معاصر
موضوعات مرتبط: رژیم پهلوی -تاریخ نگاری - اقبال لاهوری- نریمان پارسی
نویسنده: عبدالله شهبازی
شمارگان: 3000
تاریخ انتشار: 1377
قیمت: 6000 ریال

چکیده متن:
کتاب حاضر مجموعه‌ای است از سه مقاله و گفتار در زمینه مباحث تاریخ معاصر ایران.
نخستین مقاله، به بررسی نظریه توهم توطئه در تاریخنگاری معاصر ایران اختصاص دارد و بحثی نظری و روش‌شناختی را در این زمینه عرضه می‌دارد.
دومین جستار، کندو کاوی است در مکاتبات میان علامه اقبال لاهوری، غلامحسین آرام و گ. ک. نریمان، دانشمند پارسی، و پیوند آن با حوادث دوران صعود سلطنت پهلوی. این دو مقاله برای نخستین بار منتشر می‌شود.
سومین مطلب مندرج در مجموعه حبیب‌الله اسماعیلی از گروه تاریخ روزنامه ایران انجام شد و در بهمن ماه 1376 طی شماره به چاپ رسید.

 برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید منبع :موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 

دسته ها : معرفی کتاب
سه شنبه پانزدهم 11 1387

عنوان: (نشست تخصصی ۴) کشف حجاب
موضوع: تاریخ معاصر
موضوعات مرتبط: رژیم پهلوی - رضاخان - کشف حجاب
نویسنده: سخنرانان : مهستی ابوزر جمهری ، حوریه سعیدی ، مهدی صلاح ، عبدالمجید معادیخواه
شمارگان: 1500 
تاریخ انتشار: بهار 1384
تعداد صفحات: ۱۶۸ صفحه
قیمت: 10000 ریال

چکیده متن:
«کشف‌ حجاب» عنوان کتابی است که از گردآوری آثار ارائه شده به چهارمین نشست‌تخصصی مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی تهیه و تدوین شده است.
نشست‌تخصصی مزبور با عنوان «کشف‌ حجاب» و با مشارکت معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران روز چهارشنبه؛ 16/10/83 در محل موزه امام‌علی (ع) تهران برگزار شد. در این نشست چهار نفر از مدعوین پس از ارایه مقالات خود به پرسش‌های حاضرین پاسخ گفتند.
کتابی که در دست خوانندگان گرامی قرار دارد در دو بخش تنظیم گردیده است. بخش اول، متن مقالات ارایه شده و پاسخ به سؤالات حاضرین است.
بخش دوم (ضمیمه)، قسمتی از مقدمه کتاب «تغییر لباس و کشف حجاب به روایت اسناد» است. این کتاب سال 1378 توسط مرکز بررسی اسناد تاریخی به چاپ رسیده است. بخش ضمیمه اشاره کوتاهی به ماجرای کشف‌ حجاب رضاخانی و علل و انگیزه‌های آن دارد.
سخنرانان این نشست و عناوین مقالات به ترتیب ارایه مقاله عبارتند از:
1. خانم مهستی ابوذر جمهری/ کشف حجاب؛ دومین پله ابتذال زن ایرانی.
2. خانم حوریه سعیدی/ کشف حجاب در خلال اسناد.
3. دکتر مهدی صلاح/ کشف حجاب در اندیشه تنی چند از منورالفکران و مقدمات اعلام کشف حجاب در ایران.
4. حجت‌الاسلام عبدالمجید معادیخواه/ فضای سیاسی ایران در کشف حجاب.
کتاب کشف حجاب با شمارگان 1500 نسخه، در قطع رقعی و در 157 صفحه در اختیار محققان قرار دارد.

 برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید منبع :موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 

دسته ها : معرفی کتاب
سه شنبه پانزدهم 11 1387

عنوان: سقوط ۲
موضوع: مجموعه سخنرانی‌ها و مقالات دومین همایش بررسی علل فروپاشی سلطنت پهلوی
نویسنده: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی
تاریخ انتشار: بهار 1387  
قیمت: 70000 ریال

چکیده متن:
دومین همایش بررسی علل فروپاشی سلطنت پهلوی (سقوط 2) توسط مجمع هماهنگی مراکز اسنادی، تاریخ‌پژوهی و بانکهای اطلاعاتی (مهتاب)، روز اول بهمن 1385 در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.
در آستانه سی‌امین سال پیروزی انقلاب اسلامی و حدود سه دهه پس از فروپاشی سلطنت پهلوی، هنوز مطالب نویافته دیگری توسط اندیشمندان و محققین علوم سیاسی و تاریخ معاصر مطرح می‌شود که ضرورت برگزاری چنین همایش‌هایی را دو چندان می‌کند.
در ابتدای همایش، رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ضمن خوشامدگویی به حاضرین، اهداف برگزاری این همایش را برشمرد و خلاصه‌ای از فعالیت‌های مجمع هماهنگی مراکز اسنادی، تاریخ‌پژوهی و بانکهای اطلاعاتی (مهتاب) را بیان کرد؛ سپس جلسه با سخنرانی افتتاحیه آغاز شد. سخنران افتتاحیه همایش، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری ـ رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری ـ بودکه ضمن بیان خاطراتی از مبارزه علیه حکومت پهلوی دوم، نکاتی در موضوع همایش و با محوریت آیاتی از قرآن کریم ارائه نمود.
در روز برگزاری همایش، 7 خلاصه مقاله ارایه شد که در کتاب حاضر به ترتیب ایراد سخنرانی آمده است. سخنران اختتامیه همایش، آیت‌الله عباسعلی عمید‌زنجانی ـ ریاست وقت دانشگاه تهران ـ بود.
پس از پایان سخنرانی‌ها و مقالات، میزگردی با حضور چهار نفر از صاحبنظران برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این میزگرد که به سؤالات حاضرین پاسخ گفتند، عبارت بودند از: حجت‌الاسلام روح‌ الله حسینیان، دکتر صادق زیبا‌کلام، مهندس عباس سلیمی‌نمین و دکتر عبدالرضا هوشنگ‌مهدوی.
کتاب حاضر مجموعه مقالات، سخنرانی‌ها و میزگرد همایش را در خود جای داده است. در بخش مقالات، پس از آمدن مقالات ارایه شده در همایش، سایر مقالاتی که به دلیل محدودیت زمانی، ارایه آنها در روز همایش میسر نشد،‌به ترتیب حروف الفباء نام‌خانوادگی نویسندگان آمده است.

 برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید منبع :موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی

 

دسته ها : معرفی کتاب
سه شنبه پانزدهم 11 1387

عنوان: قصه هویدا
موضوع: رجال عصر پهلوی
نویسنده: ابراهیم ذوالفقاری
تاریخ انتشار: بهار 1386
تعداد صفحات: ۴۸۶  صفحه
قیمت: 30000 ریال

 چکیده متن:
معرفی امیرعباس هویدا ـ که شخصی سرشناس و سال‌ها نخست‌وزیر ایران بود‌ـ در ابتدای امر، کاری ساده و آسان می‌نماید؛ ولی پس از تحقیقی مختصر، معلوم می‌گردد که پیچیدگی و هزار تویِ سرگذشت سیاستمداری چون او، شناختِ هویدای واقعی را، با مشکلاتی فراوان، روبرو خواهد کرد.
بدیهی است که کندوکاوِ نشریات و روزنامه‌ها و حتی استماع اظهارات این و آن ـ که روزگاری با او بوده‌اند ـ برای شناخت چهرة واقعی او، هرگز کافی نیست.
با انتشار اسنادی از سوابقِ نخست‌وزیر سیزده ساله ایران ـ که به فراخور موضوع در سازمان اطلاعات و امنیت نخست‌وزیری جمع‌آوری شده بود ـ پرده‌هایی از چهرة واقعی امیرعباس هویدا برگرفته شد و سایه روشنی از شخصیت حقیقی او، به جامعه‌ای که سال‌ها او را از دریچة کاریکاتورهای نشریة توفیق به همراه پیپ و عصا و گل ارکیده می‌شناخت، معرفی کرد.
این تحقیق، با مطالعه این اسناد ـ که بخش زیادی از آن در آرشیو مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی وجود دارد ـ به رشته تحریر درآمده است.
روشن است که این روش معرفیِ شخص و شخصیت هویدا، شروعی است بر تحقیقات مکملی که از زوایای مختلف، عملکرد چندین سالة شخص دوم رژیم ستمشاهی ایران را به بررسی بنشیند.

برای خرید کتاب اینجا کلیک کنید

منبع :موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی
دسته ها : معرفی کتاب
سه شنبه پانزدهم 11 1387
X