دسته
برندگان وبلاگ نویسی
دامنه های وبلاگ

تبیان من
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 821270
تعداد نوشته ها : 1160
تعداد نظرات : 92
باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

امام خمینی (ره) مکرر به دولت موسوی با تعابیری مثل «بیماری مهلک دولتی کردن امور»، «نامشروع بودن این کار» درباره دولتی کردن اقتصاد تذکر می دادند. اما موسوی یکسال پس از جنگ هم تغییری در سیاست های دولتی نداد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، نوع اقتصاد وموضع‌گیری‌های آقای موسوی از دیدگاه اقتصادی در طی دوره دهه اول انقلاب به "اقتصاد ‌دولت‌محور " موسوم بوده و این اعتقاد ایشان باعث بروز یک دولت "دیوان‌سالاری " در کشور گردید که البته در دهه‌های دوم و سوم انقلاب این نوع اقتصاد مورد نقد برخی نخبگان جامعه و از جمله طرفداران تند و معتقدان آن دوره قرار گرفت، البته در همان زمان هم علی‌رغم تذکرات مکرر حضرت‌امام‌(ره) مبنی بر مشارکت مردم و ایفای نقش نظارتی دولت، و تأکید رئیس‌جمهور وقت بر این معنا، ولی آقای موسوی همچنان بدنه دولت را گسترش داد به طوری که امروز یک معضل جدی نظام گستردگی فعالیت دولتی در بخش اقتصادی و اداری شده است.
این در حالی است که امام‌خمینی‌(ره) مکرر می‌فرمودند: "از اموری که لازم است عرض کنم این است که شما می‌دانید و ذکر هم کردید ـ مکرر ـ که دولت بدون پشتیبانی مردم نمی‌تواند کار انجام بدهند ـ کارشان را انجام بدهند ـ که برای مردم نمی‌خواستند کار کنند،‌آنها می‌خواستند برای ارباب‌های خودشان کار بکنند و روی آن مبنا مجهز برای آن جهت بودند… و شما که می‌خواهید برای همه خدمت بکنید، برای 40میلیون جمعیت، یک دولت محدود نمی‌تواند کار بکند، باید چهل‌میلیون جمعیت را در صحنه نگه دارد و نگهداری به این است که شما بازار را می‌خواهید نگه دارید، بازار را شریک کنید در کارها، بازار را کنار نگذارید؛ یعنی، کارهایی که از بازار نمی‌آید و معلوم است که نمی‌تواند بازار انجام بدهد، آن کارها را دولت انجام بدهد. کارهایی که از بازار می‌آید، جلویش را نگیرید؛ یعنی مشروع هم نیست. آزادی مردم نباید سلب بشود، دولت باید نظارت بکند. مثلاً در کارهایی که می‌خواهند از خارج بیاورند مرم را آزاد بگذارند، ‌آن‌قدری را که می‌توانند؛ هم خود دولت بیاورد، هم مردم؛ لکن دولت نظارت کند در این که یک کالاهایی که بر خلاف مصلحت جمهوری اسلامی است، بر خلاف شرع است، ‌آنها را نیاورند. این، نظارت است. همچو نیست که آزادشان کنید فردا بازارها پُر بشود از آن لوکس‌ها و از آن بساطی که در سابق بود. اما راجع به تجارت، ‌راجع به صنعت، راجع به اینها اگر مردم را شریک خودتان نکنید، موفق نخواهید شد. یعنی نمی‌شود یک جمعیت کثیری را بدون شرکت خود جمعیت، بدون شرکت، مثل این است که ما بخواهیم ـ چیز را ـ کشاورزی را خود دولت کند، خوب! کشاورزش که نمی‌تواند دولت ـ کشاورزی ـ بکند. کشاورزی را دولت باید تأیید بکند تا کشاورزها کشاورزی کنند. تجارت هم همین‌جور است. صنعت هم همین‌جور است. صنایعی که مردم ازشان نمی‌آید، البته باید دولت بکند، کارهایی را که مردم نمی‌توانند انجام بدهند، دولت باید انجام بدهد. کارهایی که هم دولت می‌تواند انجام بدهد و هم مردم می‌توانند انجام بدهند، مردم را‌ آزاد بگذارند که آنها بکنند، خودتان هم بکنید، جلوی مردم را نگیرید. فقط یک نظارتی بکنید که مبادا انحراف پیدا بشود، مبادا یک وقتی کالاهایی بیاورند که مخالف با اسلام است. مخالف با صلاح جمهوری اسلامی است. این مسأله‌ای است که بسیار مهم است در نظر من؛ من کراراً هم گفتم. آقایان هم وعده داده‌اند ولی نمی‌دانم چقدر عمل شده! در هر صورت این هم از مسائلی است که بسیار اهمیت دارد و ما باید چه بکنیم.
(4 شهریور 63 خطاب به هیأت دولت موسوی)
"…دولتمردان از دانشمندان و متخصصان متعهد استمداد کنند تا راز موفقیت را به دست آورند. دولتمردان با رویه و فکر واحد برای رسیدن به آنچه صلاح اسلام و کشور است به پیش روند و این سیاست صحیح اسلامی است و خدای نخواسته در سیاست‌بازی‌های گروهی وارد نشوند که با ناکامی مواجه می‌شوند. دولت چنانچه کراراً تذکر داده‌ام بی‌شرکت ملت توسعه بخش‌های خصوصی جوشیده از طبقات محروم مردم و همکاری با طبقات مختلف مردم با شکست مواجه خواهد شد. کشاندن امور به سوی مالکیت دولت و کنار گذاشتن ملت، بیماری مهلکی است که باید از آن احتراز شود و در این موضوع گزارش‌های مختلفی می‌رسد و هیأت‌دولت موظف است این امر را به طور همگانی گزارش دهد و کیفیت عمل را در اختیار عموم گذارد و این امر را جدی تلقی کند و تذکر این نکته مهم است که دخالت‌دادن کسانی که در امور تجارت واردند، از بازاریان محرومیت کشیده و درد اسلام و انقلاب چشیده تا متخصصان وارد و مسلمان و متعهد از امور ضروری است. دولت و این دوستان باید دقیقاً توجه کنند که آزادی بخش خصوصی به صورتی باشد تا هر چه بهتر بشود به نفع مردم محروم و مستضعف کار کرد، نه چون گذشته تعدادی از خدا بی‌خبر در تمام امور تجاری و مالی مردم سلطه پیدا کنند ".
(پیام 22 بهمن 63)

"...حالا که بعد از جنگ است، مردم باید در کارهای تجاری آزاد باشند لیکن با نظارت دولت که یک وقت خدای نخواسته ... آن چیزهای فاسدی که می‌آورند دوباره شروع نشود ".
"... در بازسازی اگر بخواهد ملت سرخود کار بکند فساد ایجاد می‌شود؛ اگر بخواهد دولت مستقل اجرا کند قدرت ندارد. باید مردم همراهی کنند و هرچه قدرت دارند برای این امر مهم به میدان بیاورند لیکن با نظارت دولت "؛(8/6/67)
"...استفاده از نیروهای عظیم مردمی در بازسازی و سازندگی و بها دادن به مؤمنین انقلاب، خصوصاً جبهه‌رفته‌ها و توسعه حضور مردم در کشاورزی و صنعت و تجارت و بازار شهرهای تخریب شده و شکستن طلسم انحصار در تجارت داخل و خارج به افراد خاص متمکن و مرفه و بسط آن به توده‌های مردم و جامعه "؛
(پیام برای ترمیم اصول بازسازی 11/7/67)
امام امت در شهریور 63 فرمودند:
"...مشروع هم نیست آزادی مردم نباید سلب شود. دولت باید نظارت بکند... اما راجع به تجارت، راجع به صنعت راجع به اینها اگر مردم را شریک خودتان نکنید موفق نخواهید شد ... این یک مسئله ای است که بسیار مهم است. بنظر من کراراً هم گفتم آقایان وعده دادند ولی نمی‌دانم چقدر عمل شده... "؛
مجدداً در بهمن 63 نیز بر این مسئله تاکید کردند؛
در آبان‌ماه 64 نیز همین سیاست اسلامی را تکرار می‌فرمایند: "...همینطور شرکت‌دادن مردم را در امور این را کراراً گفتم، خود شماها هم گفتید که یک کشوری را که بخواهید اداره بکنید یک دولت تا شرکت مردم نباشد نمی‌شود اداره صحیح بشود "؛
دفترچه های بسیج اقتصادی و توزیع فقر در دولت موسوی
در دوران آقای "میرحسین‌موسوی "، تلاش کانون‌فتنه بر این مبنا بود که تمامی اجناس با کوپن توزیع گردد و در دفترچه ثبت شود. البته در برخی موارد این اقدام در شرایط جنگی ضروری بود اما به تدریج افراط شدیدی در استفاده از این دفترچه‌ها رواج یافت. اگر به دفترچه‌های بسیج اقتصادی آن زمان مراجعه کنید، متوجه می‌شوید خرید کمترین چیز مثل سیگار، تیغ، سوزن چرخ‌خیاطی و... باید در دفترچه ثبت می‌شد و این نتیجه وضع خراب‌اقتصادی آن روزگار است. آن دسته از افرادی که فریاد می‌زنند مشکلات اقتصادی دوران "میرحسین‌موسوی " ملموس نبوده و یا اصلاً وجود نداشته، لطف کنند لیست کالاهایی که در زمان "میرحسین‌موسوی " در قالب دفترچه‌های بسیج اقتصادی توزیع می‌شد را منتشر کنند و ببینند سیاست‌های متمرکز دولتی چه بلایی بر سر مردم آورده بود. این موضوع به جارودستی نیز سرایت کرده بود و خرید جاروی دستی در مواردی منوط به داشتن دفترچه بسیج اقتصادی بود.

 

منبع

پنج شنبه بیست و یکم 3 1388

نماینده مر‌دم تهران در مجلس در خصوص رشوه‌گرفتن پسر کسی که در نامه‌اش مدعی می‌شود از کسی حمایت نمی‌کند از شرکت استات اویل نروژ اشاره کرد و گفت: پسر این فرد 15 میلیون دلار از این شرکت رشوه گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، روح‌الله حسینیان بعدازظهر امروز در جمع گسترده حامیان احمدی‌نژاد در اصفهان با اشاره به اینکه در طول سخنرانی‌ام می‌خواهم برای دلایل رأی به احمدی‌نژاد و حمایت از او صحبت کنم افزود: در جنگ جمل عده‌ای از مسلمانان کم‌عمق نگاه می‌کردند طلحه و زبیر دو صحابی پیامبر (ص) و عایشه یک طرف میدان و حضرت علی (ع) در یک طرف میدان هستند و با دیدن این مناظر به تردید افتادند و نتوانستند انتخاب کنند.


وی اظهار داشت: این گروه نزد حضرت علی (ع) آمدند و گفتند که اجازه می‌دهید ما راه بی‌تفاوتی را پیش بگیریم که امام علی (ع) فرمودند نه اعتزال در بین جدال حق و باطل شایسته مؤمن نیست و سعید و عبدالله عمر نه حقی را حمایت کردند و نه از حقی دفاع کردند و نه باطلی را باطل کردند.
حسینیان خاطرنشان کرد: حضرت علی (ع)‌ می‌فرمایند شیعه همواره در جدال حق و باطل باید حمایت‌خواه حق باشد و همواره خوار کننده باطل باشد.
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تأکید براینکه حال باید بیاییم و ببینیم ملاک حق و باطل از دیدگاه اسلام چیست تصریح کرد: قرآن کریم در خصوص هدف آفرینش می‌فرماید ما زمین و آسمان و هر آنچه بین آنان است را بیهوده نیافریدیم و زمین و آسمان را فقط بر مبنای حق آفریدیم.
وی اظهار داشت:‌ قرآن در خصوص انسان نیز می‌فرماید ای انسان آنچه در زمین و آسمان است را برای تو انسان آفریدیم، خورشید و ماه چرخنده را به خاطر تو آفریدیم.
حسینیان با اشاره به اینکه کسانی که کافر شدند خیال می‌کنند زندگی فقط خورد و آشامیدن است خاطرنشان کرد:‌ قرآن کریم می‌فرماید ای انسان تو آفریده شده‌ای همه هستی بخاطر تو آفریده شده تا تو به لقا‌الله بشتابی پس حق و باطل ملاکش این است که که هرچیزی که شما را به سوی خدا نزدیک‌تر می‌کند است حق است و هرچیزی که شما را از خدا دور می‌کند باطل است.
وی با تأکید براینکه امروز احمدی‌نژاد را حمایت می‌کنیم چون احمدی‌نژاد راه خدا را طی می‌کند اظهار داشت:‌یکی از دلایل اصلی ما برای اینکه چرا از مخالفین احمدی‌نژاد ابراز تنفر می‌کنیم این است که مخالفان احمدی‌نژاد راه طاغوت را در پیش گرفته‌‌اند.
وی با اشاره به حضور گسترده مردم اصفهان چه در دور قبل و چه در سفرهای احمدی‌نژاد، افزود: امروز جدال بین دو نفر نیست، جدال و رقابت امروز بین دو جریان فکری که احمدی‌‌نژاد نماینده یکی از تفکرات اصیل اسلام است.
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار داشت: شما ببینید 16 سال گذشته را و امروز هم ببینید چه کسانی پشت موسوی قرار گرفته‌اند.
وی خاطرنشان کرد:‌ در طرف دیگر جریان فکری که در برابر احمدی‌نژاد قرار دارد شما اسلام آمریکایی، اسلام لیبرال و اسلام لاابالی‌گری‌ را می‌بینید و این در حالی است که احمدی‌نژاد در خط امام، رهبری و ولایت قرار دارد.
حسینیان با اشاره به اینکه در 8 سال دوران اصلاحات شما دیدید که با ارزش‌های اسلام و انقلابی مردم چه رفتاری کردند تصریح کرد:‌ همین جناح دوم خردادی که پشت سر موسوی هستند یک روز نوشتند افکار و اندیشه‌های امام (ره)‌ به موزه تاریخ پیوسته و شما دیدید که خودشان به موزه‌ها پیوستند.
وی افزود: حتی این گروه به امام حسین (ع) نیز رحم نکردند و در روزنامه‌های زنجیره‌ایشان نوشتند کربلا و عاشورا نتیجه خشونت پیامبر (ص) در جنگ بدر است.
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تأکید براینکه اینهایی که وقتی به حکومت رسیدند بزرگاشان این را گفت که باید اختیارات رهبر را محدود کنیم تصریح کرد: اینان در همان روزهای نخست به قدرت رسیدنشان خواهان محدود کردن قدرت رهبری شدند.
وی با اشاره به اینکه احمدی‌نژاد نماد و نماینده اسلام محرومین، اسلام مستضعفین و اسلام ناب محمدی است اظهار داشت: امروز می‌بینید که اسلام اشرافیت و نماینده‌های آن در برابر احمدی‌نژاد ایستاده‌اند.


حسینیان با تأکید اینکه یکی از همین شخصیت‌ها با تمام وجود و توانش آمده و می‌گوید می‌خواهیم کمر احمدی‌نژاد را به خاک بمالیم افزود: این فرد در یک زمانی با 70 و چند نفر از اعضای خانواده خود و در یکی از ایاد به جزیره کیش رفتند و پس از تمام شدن تفریحاتشان تماس گرفتند که پول اینها را شما باید پرداخت کنید که احمدی‌نژاد در پاسخ آنان گفت من نمایندگی ندارم بیت‌المال را خرج اینها کنم که وقتی صورت حساب را برای این فرد بردند گفت این توهین است و ما باید بگوییم امروز زمان اجرای عدل علوی است که 16 سال پیش از دولت نهم اینان با بیت‌المال چکار کرده‌اند.


وی با اشاره به اینکه در دولت خاتمی میلیاردها تومان پول از بیت‌المال به حساب ایران‌خودرو گذاشته بودند تصریح کرد:‌آنها تمام زن‌ها و بچه‌هایشان را برای گرفتن خودرو معرفی کردند و احمدی‌نژاد یکی از کارهایشان پس از به قدرت رسیدن این بود که آن را حذف کرد.


رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تأکید براینکه در دولت موسوی مصوبه‌ای را گذرانده بودند که وزرای هر دولت پس از اینکه زمان وزارت‌شان تمام می‌شود مادالمعمر حقوق بگیرند تصریح کرد: احمدی‌نژاد وقتی که به حکومت رسید یکی از کارهایش حذف این مصوبه بود و او در برابر کسانی که از بیت‌المال همچنان پس از دوران خدمتشان حقوق می‌گرفتند ایستاد و گفت چرا باید اینان پول بیت‌المال را بگیرند و می‌بینیم که اینان امروز در صف اول دشمنان احمدی‌نژاد قرار دارند.


وی در خصوص رشوه‌گرفتن پسر کسی که در نامه‌اش مدعی می‌شود از کسی حمایت نمی‌کند از شرکت استات اویل نروژ اشاره کرد و گفت: پسر این فرد 15 میلیون دلار از این شرکت رشوه گرفته است و در حالی که پلیس و وزارت اطلاعات ما در این خصوص هیچ حرفی نگفته پلیس نروژ بود که این آقا را تحت تعقیب قرار دارد که چرا از این شرکت نروژی رشوه گرفته است که من اینجا از وزارت اطلاعات می‌خواهم این اسناد را منتشر کند تا اینها اینقدر طلب‌کار نظام و انقلاب نباشند.
ادامه دارد... 

منبع

همسر شهید پالیزوانی به بیان ناگفته‌هایی از دوران مسئولیت مهدی کروبی در بنیاد شهید و حواشی آن همچون زندان غیرقانونی و هزینه‌های گزاف پرداخت.

همسر شهید مرتضی پالیزوانی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس به تشریح دوران ریاست مهدی کروبی بر سازمان بنیاد شهید انقلاب اسلامی پرداخت و ضمن انتقاد از عملکرد رییس وقت بنیاد به فرازهایی از آن مقطع اشاره کرد که متن آن در زیر می‌آید:

من قبل از شهادت همسر خود از سال 60 با بنیاد شهید در ستاد جشن‌های 22 بهمن همکاری داشتم و در این رابطه نیز ناگفته‌هایی وجود دارد که شاید بسیاری از مردم از آن اطلاع نداشته باشند.
وی ادامه داد: مردم از ریخت و پاش‌هایی در آن دوران چیزی نمی‌دانند؛ از پول‌ها، باج‌دادن‌ها و اسراف‌ها، ولی من خودم چند ماه با این جریان کار کردم می‌دیدم که چه پول‌هایی و به چه صورت خرج می‌شد.
همسر شهید پالیزوانی به یکی از سفرهای مشهد برای میهمانان خارجی از سوی بنیاد شهید اشاره کرد و گفت: خیلی از این میهمانان خارجی نبودند و تنها برخی از بحرین، عربستان، سوریه و دیگر کشورهای عربی آمدند و من آن موقع به عنوان مهماندار با آنها همکاری داشتم.
وی خاطرنشان کرد: 2 هواپیمای خصوصی برای این سفر کرایه شد و میهمانان نیز در هتل شرایتون مستقر شدند. در هواپیما که بودیم هدایای زیادی از جمله زعفران و پول به تمام حاضران و حتی خدمه هواپیما دادند و قدری پول نیز در اختیار ما قرار دادند و گفتند هر چه این مهمان‌ها خواستند برایشان تهیه کنید ولی من آن موقع هزینه نکردم به علاوه اینکه چندین باکس سیگارهای خارجی نیز به میهمانان اهدا شد. من چون مهمان دار بودم، اینها را می‌دیدم و همان موقع گفتم این برنامه بیشتر به یک مراسم شکم پروری می‌ماند و جالب اینکه همه این کارها در برابر سکوت مسئولین بنیاد انجام می‌گرفت و حتی خود آقای کروبی آنجا حاضر بودند.


وی با بیان اینکه من اولین کسی بودم که در کتاب شدن آثار شهید بهشتی در بنیاد نقش داشتم، اظهار داشت: از آنجا بود که مسئولیت فرهنگی یکی از شهرک‌های خانواده شهدا را به من واگذار کردند که خود این شهرک‌ها هم مسائل زیادی داشتند و من اولین بار در این شهرک‌ها بود که با همسرم آشنا شدم و ایشان همان موقع به من هشدار دادند که اینجا نمانید.
همسر شهید پالیزوانی افزود: او به من تاکید می‌کرد که با سند می‌گویم که اکثر این خانواده‌هایی که در شهرک‌ها هستند، مشکلات فراوانی دارند ولی من اصرار داشتم که بمانم و ببینم اینجا چه خبر است ولی بعد از ازدواجمان ایشان دیگر اجازه ندادند من آنجا بمانم چون محیط را سالم نمی‌دانستند.
وی ادامه داد: خانواده همسر من چون بواسطه شهادت برادرشان خانواده شهید محسوب می‌شدند، در یکی از این شهرک‌ها ساکن بودند و حتی پدر ایشان هم تا آخرین روز عمرشان از آقای کروبی ناراحت بود و می‌گفت وقتی پسرم شهید شد، برادر آقای کروبی از ما خواست تا خانه خود را بفروشیم و به این شهرک که او می‌گفت حق ماست، بیاییم. او همیشه می‌گفت این آقای کروبی بود که ما را اینچنین بدبخت کرد.


همسر شهید پالیزوانی با اشاره به اینکه آقای کروبی برای مدتی همسر من و برادرانش را در ساختمانی زندانی کرده بود، در خصوص علت این امر گفت: این موضوع برمی‌گردد به سال 58. همسرم تعریف می‌کرد که یک روز به اتفاق دیگر برادران و خانم ایشان به محلی می رفتیم. در میانه راه فردی به خانم برادر ایشان توهینی کرده بود که به همین دلیل با من گلاویز شدند. در همین گیر و دار بود که آقای کروبی از آنجا رد می‌شد و با دیدن صحنه جلو آمد و دستور داد تا ما را گرفته و ببرند.
وی گفت: همسرم اظهار داشت ما هرچه اعتراض کردیم فایده‌ای نداشت و آنها ما را به ساختمانی در چیذر که متعلق به بنیاد بود برده و 4 روز آنجا نگه داشتند.
همسر شهید پالیزوانی ادامه داد: همسرم و برادرانش را بعد از مدتی به زندان اوین منتقل کردند و آنها خواستار مصاحبه با خبرنگاران شده و اعتصاب غذا کردند و در این موقع بود که اقای کروبی دست به دامان مادر ایشان شد تا بلکه مانع از انجام این کار توسط فرزندانش شود ولی فایده‌ای نداشت تا خبر به گوش امام رسید و با وساطت امام بود که آنها راضی شدند و بعد از مدتی نیز آزادشان کردند و از آن روز به بعد بنیاد دیگر رابطه خوبی با آنها نداشت.
وی خاطرنشان کرد: بعدها فهمیدند آن فردی که به همسر برادرشان اهانت کرده بود، با وساطت شخص اقای کروبی به استخدام صداوسیما درآمد.
همسر شهید پالیزوانی تصریح کرد: آقای کروبی آدم خاصی هستند و من بعد از شهادت همسرم به عنوان خانواده شهید این مسائل را کاملا درک کردم؛ اگر از کسی خوشش می‌آمد کاملا از او در زمینه‌های مالی و غیره حمایت می‌کرد.
" البته زود هم عصبانی می شدند که یک بار به گوش همکار من زدند و بعد برایش از دفتر کروبی سکه فرستادند. همکارم مسئول فرهنگی چیذر بودند. گویا آقای کروبی رفته بودند برای بازدید که این همکار من گله‌ای می‌کند و آقای کروبی هم ناراحت می‌شود و یک سیلی به او می‌زدند. ظاهرا این اتفاق برای یکی از همسران شهدا هم بوجود آمده بود. "
به گفته این فرد مطلع، یک سال هم عید فطر گفتند که حاج آقا می‌خواهد به همه کارکنان عیدی بدهد. گفتیم بر چه اساسی؟ گفتند چون روزه گرفته‌اید. من گفتم که مگر ما برای آقای کروبی روزه گرفتیم ؟ آن موقع یعنی سال 61 به همه کارکنان نفری 2 هزار تومان پاداش دادند و گفتند چه بگیری و چه نگیری پای شما نوشته شده است.
وی یادآور شد: چون پس از شهادت همسرم با خانواده شهدا در ارتباط بودم، می‌دیدم که اکثر آنها از رفتار و برخوردهای آقای کروبی ناراحت هستند. حتی آخرین روزهایی که قرار بود آقای کروبی برکنار شود خیلی‌ها می‌گفتند الان بهترین موقع برای این است که درخواستمان را با او مطرح کنیم چرا که امروز بیشترین بذل و بخشش را دارد! اگر خانواده‌ای با آقای کروبی و اطرافیان او همراه می‌شد وضع خوبی داشت ولی اگر خانواده‌ای اعتراض می‌کرد یا صدایش را بالا می‌برد، آقای کروبی تعارف نداشت که زن است یا مرد و با او به شدت برخورد می‌کرد.
همسر شهید پالیزوانی در ادامه گفتگوی خود با فارس، به ذکر خاطره‌ای پرداخت و گفت: یکی از معاونان آقای کروبی که مسئولیت املاک و مستغلات بنیاد شهید را بر عهده داشت. برخی که برای تهیه مسکن به دفتر ایشان می‌رفتند ماهها معطل یک فرصت ملاقات می ماندند. پس از چندی وی را به جرم اختلاس به زندان انداختند. جالب این است که آقای کروبی در برابر دستگیری وی هم هیچ عکس‌العملی نشان نداد.
این همسر شهید از بروز وضعیت‌های نامناسب اخلاقی در شهرک‌های بنیاد شهید یاد کرد و گفت: برخی که اعلام می‌کردند برای زندگی حاضر نیستیم که به شهرک‌های آنجا بروند، توبیخ و محاکمه غیر رسمی شدند. وقتی به آنها گفته می‌شد که در آنجا فساد است، آنان گفتند این موضوع در همه جامعه وجود دارد.
این فرد آگاه با اظهار تاسف از رواج بحث ازدواج همسران شهدا گفت: به عده‌ای از همسران شهید، فرمی می‌دادند و از آنها می‌خواستند ویژگی‌ها و نوع همسران درخواستی خود را بنویسند. برخی از نزدیکان شهدا از این کار خیلی عصبانی شدند و به اطرافیان کروبی گفتند مگر اینجا املاک خرید و فروش می‌کنید؟ بعدها این ستاد که به ستاد ازدواج همسران شهدا معروف بود، جمع شد.
اکثر در خانواده‌های شهدا نسبت به عملکرد آقای کروبی در گذشته نظر بسیار منفی دارند. در زمان آقای کروبی هیچ ضوابطی در پرداخت و رسیدگی به امور خانواده شهدا نبود و وقتی وارد بنیاد می‌شدی اکثر کارمندان زن آنجا با روسری و مانتو بودند.

منبع

سه شنبه نوزدهم 3 1388

الیاس نادران استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گزارشی تحلیلی شاخص های رفاه اجتماعی(بیکاری، تورم و توزیع درآمد) را مورد ارزیابی قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، متن گزارش الیاس نادران به شرح ذیل است:
از مجموع شاخص‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی ، به دلیل حساسیتی که افکار عمومی نسبت به شاخص‌هایی از قبیل تورم، بیکاری و توزیع درآمد دارد، نامزدهای انتخاباتی نیز جهت جلب آراء بیشتر ، دفاع از عملکرد گذشته خود یا نقد رقیب بر آنها تاکید ویژه‌ای دارند. به همین دلیل مروری بر این شاخص‌ها و آمار اعلام شده جهت تنویر افکار عمومی ضروری به نظر می‌رسد.
قبل از ورود به بحث توجه به این نکته ضروری است که هر چند برخی از کاندیداها با هدف تخریب رقیب، صحت این آمار را زیر سوال بردند اما نهایتاً همه نامزد‌ها به صحت آمار انتشار یافته توسط مراجع رسمی کشور- بانک مرکزی ، مرکز آمار و ... صحه گذاشتند و شاید برای خوانندگان گرامی ذکر این نکته جالب باشد که به دلیل بالا بودن درجه اعتماد به صحت این آمار باعث شده است که مراجع بین‌‌المللی مثل بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و ... از آنها در گزارشهای خود استفاده می‌کنند. همچنین همه دولت‌های گذشته بر اساس همین آمار از عملکرد خود دفاع کرده و می‌کنند.


نکته بعدی این است که منحصراً با این سه شاخص نمی‌توان نسبت به کارآمدی سیاستهای اقتصادی دولتها تحلیل جامعی داشت، لیکن به دلیل کمی فرصت و حساسیت مردم به این سه شاخص روند تغییرات آنها را مورد بررسی قرار می‌د‌هیم:


1- بیکاری
آنچه مورد اختلاف نامزدها در مورد نرخ بیکاری بوده ، نحوه محاسبه آن در سالهای اخیر است. متاسفانه در طی سالهای 67- 1360 آماری برای برآورد نرخ بیکاری در کشور وجود ندارد و تنها آمار موجود مربوط به سرشماری سال 1365 است که به دلیل تفاوت جامعه آماری و نحوه برآورد قابل مقایسه با سایر سالها نمی‌باشد.
در مورد سایر سالها نیز مشخص است که کشور همواره نرخ بیکاری دو رقمی را در کنار سایر متغیرها نوساناتی تجربه کرده است.
از سال 1384 بر اساس توصیه‌های سازمان جهانی کار (ILO) تمام کشورهای جهان تعریف جدید واحدی را برای اشتغال مورد استفاده قرار داده‌‌اند که بر اساس آن امکان مقایسه بین‌المللی فراهم شده است. در ایران نیز این فرمول مورد استفاده از 1383 مصوب و از ابتدای 1384 عملیاتی گردید. نکته قابل توجه این است که بر اساس برآوردهای انجام گرفته توسط مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی تفاوت اثر محاسبه فرمول قدیم و جدید بیکاری در سال 1384 فقط 6/0درصد است که اگر آن را مبنای مقایسه بگیریم، نرخ بیکاری بر اساس فرمول قدیم در سال 1387 معادل 11 درصد و بر اساس فرمول جدید 4/10 درصد است. نکته دیگر این که از ابتدای دولت نهم نرخ بیکاری رو به کاهش بوده و انتظار می‌رود که سیاستهای توسعه اشتغال دولت در سالهای آتی به ثمر نشسته و نتیجه آن تک رقمی شدن نرخ بیکاری باشد.

نماینده محترم مجلس شورای اسلامی


جدول 1- وضعیت بیکاری در 87-68

سال نرخ بیکاری
1368 1/14
1369 8/12
1370 1/11
1371 3/11
1372 5/11
1373 1/11
1374 3/10
1375 9/8
1376 1/13
1377 5/12
1378 5/13
1379 3/14
1380 2/14
1381 8/12
1382 8/11
1383 3/10
1384 5/11
1385 3/11
1386 5/10
1387 4/10
ماخذ: مرکز آمار ایران
www.Sci. org.ir


2- تورم
اختلاف نظر در مورد نرخ تورم و تغییرات شاخص‌ قیمتهای مصرف کننده (CPI) نیز با مراجعه به گزارش بانک مرکزی قابل تحلیل است.
در گزارش ماهیانه بانک مرکزی سه دسته ارقام وجود دارد:
1- تغییرات شاخص‌ قیمت‌ها در هر ماه نسبت به ماه قبل
2- تغییرات شاخص قیمت‌ها در هر ماه نسبت به ماه مشابه در سال قبل
3- تغییرات شاخص‌ قیمتها در دوازده ماه منتهی به هر ماه نسبت به دوازده ماه گذشته آن.
بدیهی است که هر یک از این شاخص‌ها، مورد استفاده معینی در سیاستگذاریها، تحلیل‌ها و بررسی آثار کوتاه مدت و میان مدت سیاستهای اقتصادی دارد. پر واضح است که وقتی کشور در مسیر نزولی نرخ تورم قرار می‌گیرد، تغییرات نقطه‌ای هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل وضعیت نرخ تورم کشور را از متوسط نرخ تغییرات سالیانه کمتر نشان می‌‌دهد. فارغ از استفاده‌های سیاسی که ممکن است نامزدها از این آمارها داشته باشند باید اذعان نمود که سه عامل در سیر کاهش نرخ تورم موثر بوده است: اقدامات اصلاح ساختار اقتصادی، سیاستهای پولی و مالی و نیز تحول قیمت‌های بین‌المللی و تورم وارداتی. متاسفانه تاکنون دستگاههای تولید آمار کشور تفکیکی بین این سه مؤلفه تاثیرگذار بر سطح قیمتها انجام نداده و مدل قابل اعتمادی را طراحی نکرده‌اند. با این وجود هر دو شاخص متوسط دوازده ماهه و نقطه‌ای ماه به ماه مشابه سال قبل، کاهش رشد قیمتها را تایید می‌کند، هر چند به دلیل اثر گذار بودن 24 شاخص در شاخص متوسط ، کاهش این شاخص بطئی‌تر از شاخص نقطه‌ای نزولی شده است. به همین دلیل است که تورم متوسط سالیانه که در اسفند 87 معادل 4/25% بوده است، در فروردین 88 به 5/24% تنزل یافته و تورم نقطه‌ای در همین دو ماه نسبت به اسفند 86 و فروردین 87 به ترتیب معادل 8/17 و 5/15% شده است. گزارش‌های نهایی نشده از بانک مرکزی حکایت از آن دارد که این ارقام برای اردیبهشت‌ماه نیز کاهش یافته است.
همچنین توجه به این نکته ضروری است که این شاخص‌ها متوسط‌ها را در بین دهک‌های مختلف درآمدی و در کل کشور به نمایش می‌‌گذارد و تحلیل جامع‌تر نیاز به اطلاعات دقیقتر در خصوص اثر این شاخص‌ها بر روی دهک‌ها و در حوزه‌های جغرافیایی کشور دارد. نکته دیگر اینکه وقتی ما به تحلیل کوتاه مدت سیاستها می‌پردازیم و می‌خواهیم اثربخشی سیاستهای اقتصادی بر متغیرهای پولی و قیمتها را بدانیم ترجیح در تحلیل نقطه به نقطه است (چه نسبت به ماه گذشته و چه نسبت به ماه مشابه در سال گذشته) و تحلیل‌های دقیقر نیاز به بررسی این روند طی دوره‌های بزرگتر و در کنار سایر متغیرهای کلان اقتصادی دارد.
نکته پایانی در این بخش انتظاری است که از نامزدها می‌رود، چه آنانی که با اقتصاد آشنایی دارند، چه آنانی که نسبت به مفاهیم اقتصادی اشراف کمتری دارند و آن این است که شاخص قیمت‌های مصرف کننده بر اساس هر یک از سه معیار فوق از ترکیب تاثیر بیش از سیصد قلم کالا حاصل می‌شود، بنابر این انگشت گذاشتن بر یکی دو قلم کالا که تغییرات شدید‌تری نسبت به سایر کالاها داشته‌اند نه اعتبار علمی دارد و نه مفهوم معنی‌داری در جهت نشان دادن رشد قیمت‌ها، و شائبه استفاده تبلیغی از آنها را در بیننده یا شنونده القاء می‌کند.

جدول 2- تغییرات شاخص قیمت‌های مصرف کننده

ماه مورد بررسی درصد تغییر شاخص نسبت به ماه قبل درصد تغییرات شاخص قیمتها در هر ماه نسبت به ماه مشابه به سال قبل متوسط تغییرات شاخص قیمتها در دوازده ماه مشابه
اردیبهشت 87 7/1 3/25 8/19
خرداد 87 2/2 4/26 7/20
تیر 87 5/0 1/26 5/21
مرداد 87 8/1 6/27 3/22
شهریور 87 9/3 4/29 3/23
مهر 87 6/1 5/29 3/24
آبان 87 8/0 3/28 25
آذر 87 3/1 4/26 5/25
دی 87 4/0 24 9/25
بهمن 87 4/0 8/20 9/25
اسفند 87 4/0 8/17 4/25
فروردین 88 1/1 5/15 5/24
ماخذ: مرکز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

3- شاخص‌های توزیع درآمد
از بین شاخص‌های مختلفی که نحوة توزیع درآمد را بین دهک‌های مختلف درآمدی نشان می‌دهد رایج‌ترین معیار، شاخص ضریب جینی است، به این معنا که براساس آن کل جامعه را به ده گروه درآمدی تقسیم و سهم هر گروه از درآمد کل جامعه را به دست می‌آورند. پس از آنکه توزیع واقعی درآمد به دست آمد آن را نسبت به توزیع برابر درآمد ملی مقایسه می‌کنند، اگر این فاصله بطور نسبی به 1 نزدیکتر باشد حکایت از وخیم‌تر بودن وضع توزیع درآمد می‌کند و هر چه به صفر نزدیکتر باشد علامت آن است که توزیع درآمد به سمت برابری نزدیکتر شده است.
از آنجا که این شاخص نسبی است (مقادیر مطلق سطح درآمدها و تغییرات آنها در طول زمان را نشان نمی‌دهد) و ماهیت توزیع درآمد را بیان نمی کند (عددی است کلی در نابرابری توزیع درآمد ولی اینکه فشار به کدام طبقه درآمدی بیشتر است را مشخص نمی‌کند) و نیز نسبت به سیستم‌های توزیع درآمدی سکوت دارد، اندیشمندان اقتصادی و اجتماعی شاخص‌های تکمیلی را (مثل نسبت درآمد دهک بالا به پایین) مورد استفاده قرار می‌دهند.
بی شک تلاشهای دولتهای مختلف در جمهوری اسلامی برای کاهش فاصله درآمدی قابل تقدیر است. وجه ممیزه دولت نهم با دولتهای گذشته در این است که برای بهبود فاصله درآمدی (که از جدول زیر بخوبی این تغییرات و بهبود نسبی وضع درآمدی اقشار کم درآمد پیداست) سیاستهای توزیع درآمدی مستقیمی از قبیل توزیع سهام عدالت، بهبود وضع درآمدی بازنشستگان کشوری و مشمولین تامین اجتماعی و شاغلین مزد و حقوق‌بگیر کارگری و کارمندی وجهه همت آن بوده است.
اینکه متاسفانه بعضی از نامزدها توزیع سهام عدالت - و طبیعتاً توزیع سود سهام - را به اقتصاد صدقه‌ای تعبیر می‌کنند باید بر ناآگاهی آنها نسبت به ماهیت این اقدام عدالت جویانه تلقی کرد. اگر حکومت برای توانمند سازی اقشار کم درآمد و اعطاء سهم آنها از درآمدهای نفتی تجمیع شده در سهام شرکتهای دولتی اقدام کند و اینکه آنها در ازاء افزایش قیمتها و در نتیجه بالا رفتن ارزش سهام شرکتهای تولید کننده آن محصولات - آسیب کمتری ببینند و بخشی از درآمد جاری خود را از محل سرمایه کسب کنند و نه صرفاً با اتکاء به درآمدهای ناشی از کار یا اخذ اعانه‌های دولتی، سهام کارخانجات و شرکتهای دولتی را بین اقشار محروم تقسیم کند به آنها صدقه داده است؟ چگونه است که وقتی سود سهام همین واحدهای صنعتی بین ثروتمندان و صاحبان سهام کلان توزیع می‌شود، صدقه نیست ولی اگر سود سهام این شرکتها بر اساس تصمیم مجمع عمومی آن شرکت بین سهامداران خرد و جزء، مشخص و توزیع شود، گداپروری و صدقه است؟

جمع‌‌بندی و نتیجه‌گیری:
1- بی شک، هیچ کارشناسی نسبت به صحت آمار تولیدی مراکز رسمی کشور تردید ندارد و اختلاف نامزدها در نوع استفاده آنها از این آمار است و هیچکس نمی‌تواند دیگری را به دروغگویی متهم کند.
2- آمار سه‌گانه تورم، بیکاری و توزیع درآمد حکایت از بهبود وضعیت معیشتی خانوارهای ایرانی و به خصوص خانوارهای کم درآمد دارد، هر چند هنوز نسبت به وضعیت مطلوب فاصله قابل توجهی داریم.
3- گزینشی انتخاب کردن آمار، مثلاً انتخاب چند کالا از یک سبد 359 قلم کالایی مصرف کننده ارزش علمی و کارشناسی ندارد.
4- نامزدها از نظر کارشناسی حق ندارند برای توجیه دوره مدیریت خودشان از هر شاخصی، در هر سالی که در آن سال، آن شاخص مناسبترین وضعیت را دارد استفاده کنند. به عبارت دیگر برای تحلیل مقایسه‌ای یا باید یک برش زمانی داشت (مثلاً سال 1363 را با 1385 مقایسه کرد) و در آن همه متغیرها را بصورت جامع مورد ارزیابی قرار داد و یا آنکه در بررسی سری زمانی هر متغیر به روند تغییرات آن توجه داشت و اینکه یکی از نامزدها نرخ رشد تولید ناخالص داخلی را در سال 63، تورم را در سال 61 و درآمدهای نفتی را در سالهای 66 و 67 بیان می‌کند هیچ مفهوم علمی را به کارشناسان جهت ارزیابی درستی سیاستهای اقتصادی یا وضعیت اقتصادی در آن دوره انتقال نمی‌دهد و لذا توصیه می شود از ارائه اینگونه آمار جداً خودداری شود.

جدول 3- توزیع درآمد 1361-1386
مقاطع سال ضریب جینی نسبت درآمد دهک اول به دهک دهم
1361
1367 1361 4410/0 2/22
1362 4540/0 5/25
1363 4043/0 5/18
1364 3910/0 1/16
1365 3944/0 17
1366 4038/0 4/17
1367 4043/0 3/17
متوسط 61-67 4130/0
1368
1375

 

 

1368 4092/0 6/17
1369 3969/0 9/15
1370 3996/0 3/16
1371 3870/0 9/15
1372 3976/0 16
1373 3993/0 7/15
1374 4074/0 1/16
1375 3910/0 5/14
متوسط 75-68 3985/0
1376
1383

 

 

1376 4029/0 7/15
1377 3965/0 2/14
1378 4009/0 4/15
1379 3991/0 15
1380 3985/0 4/14
1381 4191/0 9/16
1382 4156/0 2/16
1383 3996/0 6/14
متوسط 83-76 4040/0
1384
1386 1384 4023/0 5/14
1385 4004/0 9/14
1386 4045/0 2/15
ماخذ: مرکز آمار ایران
www.Sci. org.ir

 

منبع

آمار شرکت‌کنندگان مرحله اول المیپادهای علمی کشور در سال‌های 84 تا 88 افزایش یافت.

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، در مرحله اول المپیادهای علمی کشور در سال 85 ـ 84 در رشته‌های ریاضی فیزیک و ریاضی مقدماتی 80 هزار و 432 نفر، فیزیک 11 هزار و 504 نفر، شیمی 18 هزار و 708 نفر، کامپیوتر 16 هزار و 689 نفر، زیست‌شناسی 17 هزار و 856 نفر، نجوم 9 هزار و 427 نفر و ادبیات 16 هزار و 469 نفر شرکت کردند که جمع کل شرکت‌کنندگان به رقم 171 هزار و 85 نفر رسید.


این گزارش می‌افزاید: در سال 86 ـ 85 آمار شرکت‌کنندگان در المپیاد ریاضی و ریاضی مقدماتی 81 هزار و 25 نفر، فیزیک 11 هزار و 730 نفر، شیمی 16هزار و 186 نفر، کامپیوتر 13 هزار و 862 نفر، زیست‌شناسی 18 هزار و 892 نفر، نجوم 13 هزار و 309 نفر و ادبیات 16 هزار و 252 نفر بودند که جمع کل شرکت‌کنندگان 171 هزار و 256 نفر بودند.


بر پایه این گزارش همچنین در المپیاد سال 87 ـ 86 تعداد شرکت‌کنندگان در رشته ریاضی و ریاضی مقدماتی 111 هزار و 217 نفر، فیزیک 15 هزار و 741 نفر، شیمی 26 هزار و 236 نفر، کامپیوتر 22 هزار و 373 نفر، زیست‌شناسی 22 هزار و 411 نفر، نجوم 18 هزار و 555 نفر، و ادبیات 24 هزار و 392 نفر بودند که جمع کل شرکت کنندگان به 240 هزار و 925 نفر رسید.


‌در سال 88 ـ 87 آمار شرکت‌کنندگان در المپیاد ریاضی و ریاضی مقدماتی 108 هزار و 697 نفر، در رشته فیزیک 13 هزار و 266 نفر، در رشته شیمی 26 هزار و 232 نفر، کامپیوتر 25 هزار و 930 نفر، زیست‌شناسی 26 هزار و 324 نفر، نجوم 6 هزار و 578 نفر و ادبیات 23 هزار و 563 نفر بوده‌اند که
جمع کل شرکت‌کنندگان 230 هزار و 590 بود.

منبع

سه شنبه نوزدهم 3 1388
X