دسته
برندگان وبلاگ نویسی
دامنه های وبلاگ

تبیان من
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 821274
تعداد نوشته ها : 1160
تعداد نظرات : 92
باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی باشگاه بازاریابان ایرانی
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

انتخابات ریاست جمهوری ایران، شور و هیجان طرفداران نامزدها و حضور گسترده مردم در کانون توجه بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان بوده است.

به گزارش فارس، انتخابات ریاست جمهوری ایران و شور و هیجان مردم در طرفداری از نامزدهای خود و نیز حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رای بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فرا مرزی داشته است.
خبرگزاری روسی "ریا نووستی " در گزارشی درباره انتخابات ایران نوشت با توجه به اینکه برای اولین بار در تاریخ انتخابات ایران رای دهندگان توانستند کاندیداها را در یک مناظره مستقیم تلویزیونی ارزیابی کنند و همچنین اوج هیجان هواداران در طرفداری از نامزدهای مورد علاقه خود، انتظار می‌رود که انتخاباتی منحصر بفرد در ایران انجام شود.
همچنین رسانه‌های برزیلی ضمن انعکاس گسترده رقابت‌های انتخاب رئیس جمهور جدید ایران، بر این نکته تاکید کردند که تمامی کاندیداها در مورد ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران اتفاق نظر دارند.
روزنامه‌های پرتیراژی مانند فولیا، گلوبو، برزیلیا کوهیو و ژورنال دو برزیل در این میان پیشتاز بودند.
به نوشته فولیا، تمامی کاندیداها بر ادامه فعالیت های هسته ای کشورشان (ایران) تاکید دارند اما در عین حال هر کدام برنامه ویژه‌ای برای جلب آرای جوانان که بخش عمده‌ای از جمعیت کشور را در بر می گیرد کارزاری به راه انداخته اند.
روزنامه گلوبو که خبرنگار خود را به ایران اعزام کرده، می‌نویسد: رقابت اصلی میان محمود احمدی نژاد و میر حسن موسوی است، احمدی نژاد سعی دارد دومین دوره ریاست جمهوری خود را تثبیت کند و در مقابل رقیب اصلی وی موسوی با استفاده از شبکه ارتباطی اینترنتی و رسانه‌های مختلف در نظر دارد به پیروزی دست یابد.
این روزنامه در عین حال تاکید دارد: به نظر می رسد احمدی نژاد پیشتاز جلب آرا باشد اما باید در انتظار دقایق آخر بود چرا که کسی نمی‌تواند به طور دقیق نتیجه را پیش بینی کند.
روزنامه "وال استریت ژورنال " آمریکا نیز در گزارشی با بررسی انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشت: احمدی نژاد به احتمال بسیار مجددا رئیس‌جمهور ایران می‌شود.
این روزنامه در گزارش خود در خصوص انتخابات ریاست جمهوری ایران اضافه کرد که رئیس جمهوری کنونی ایران اصلی‌ترین کاندیدای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است که به احتمال بسیار برای بار دوم نیز به عنوان رئیس جمهور ایران برگزیده خواهد شد.
همچنین خبرگزاری فرانسه خبر داد که کاخ سفید چهارشنبه شب از گمانه‌زنی درباره نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران خودداری کرد.
"رابرت گیبس " ، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سئوال که کدامیک از برندگان احتمالی در انتخابات روز جمعه برای پیشنهاد گفت‌وگوی "باراک اوباما " بهتر خواهد بود، گفت: من به کاندیداها نخواهم پرداخت.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت: ما ورای این موضوع قصد نداریم درباره شخص خاصی اظهار نظر کنیم. آنچه در جمعه اتفاق می‌افتد و هر نتیجه‌ای که به همراه داشته باشد، این مختص مردم ایران است که تصمیم بگیرند.
خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس " نیز در گزارشی نوشت: احمدی‌نژاد در شهرستان‌های ایران طرفداران زیادی دارد.
این خبرگزاری در عین حال نوشت : رقابت انتخاباتی در ایران به حدی نزدیک بوده است که پیش‌بینی نتیجه غیر ممکن است و احتمالا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.
همچنین روزنامه فرانسوی "فیگارو " در توصیف فضای انتخاباتی کشور نوشت: قشر محروم جامعه ایران طرفدار احمدی‌نژاد هستند و وی را فردی منتخب و لایق برای ابقا در سمت ریاست‌جمهوری می‌دانند و معتقدند سیاست‌های وی موجب پیشرفت و ترقی کشورشان در عرصه‌های مختلف خواهد شد.
مطبوعات عربی نیز نوشتند بخت احمدی‌نژاد برای پیروزی از دیگر رقبا بیشتر است.
روزنامه القدس العربی چاپ لندن با اشاره به برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت که محمود احمدی نژاد همچنان بخت پیروزی خود در برابر دیگر کاندیداها را حفظ کرده است.
روزنامه فرامنطقه‌ای "الشرق الأوسط " نیز نوشت که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری کنونی ایران شانس بیشتری برای پیروزی در مقابل میرحسین موسوی رقیب اصلاح طلب خود برخوردار است.
روزنامه "القبس " چاپ کویت نیز نوشت: رقابت‌ها انتخاباتی در این دوره داغتر است و میزان مشارکت مردم نسبت به دوره‌های گذشته بیشتر خواهد بود.
همچنین روزنامه آمریکایی "واشنگتن پست " در گزارشی نوشت که طرفداران احمدی‌نژاد دفاع سازش‌ناپذیر وی از برنامه هسته‌ای را تحسین می‌کنند.
در گزارش این روزنامه آمریکایی آمده است که حامیان احمدی‌نژاد شیوه احمدی‌نژاد درباره مسائل مربوط به هولوکاست و دفاع سازش‌ناپذیر وی از برنامه‌ هسته‌ای ایران را تحسین می‌کنند.
به علاوه پروفسور "برنار هورکاد " پژوهشگر ارشد مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS) فرانسه و از جمله کارشناسان متخصص در امور ایران در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی "لوموند " درباره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام کرد: "هیچ چیز نمی‌تواند اساس انتخابات ایران را تغییر دهد. "
وی افزود: باراک اوباما دست دوستی به سوی ایران دراز می‌کند اما نمی‌تواند این کار را بطور نامحدود انجام دهد. چنانچه ایران می‌خواهد به قدرتی منطقه‌ای تبدیل شود باید راه توافق و مصالحه را در پیش گیرد.
خبرگزاری فرانسه نیز شانس احمدی‌نژاد برای پیروزی درانتخابات ایران را بیشتر دانست.
این خبرگزاری در گزارشی از انتخابات ریاست جمهوری ایران با بیان اینکه مردم ایران روز جمعه پای صندوق‌های رأی می‌روند نوشت که احمدی‌نژاد شانسی بیشتر در مقایسه با دیگر نامزدها برای پیروزی دارد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش دیگری از انتخابات ایران نوشت: حامیان احمدی‌نژاد با پرچم سه‌رنگ ایران اتحاد را به نمایش گذاشته‌اند.
مرکز نظر سنجی TFT آمریکایی-اروپایی نیز در گزارشی نوشت نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از ایرانیان به "محمود احمدی‌نژاد " رئیس جمهور کنونی ایران رای خواهند داد. در این نظرسنجی 34درصد از ایرانیانی که مورد سوال قرار گرفتند به "محمود احمدی‌نژاد " رئیس جمهور کنونی ایران رای دادند و "میر حسین موسوی " تنها توانست 14 درصد از آرای پرسش شوندگان را به خود اختصاص دهد و 27 درصد نیز اظهار داشتند که نمی‌دانند به چه کسی رای خواهند داد. دیگر رقبای احمدی نژاد نظیر "مهدی کروبی " و "محسن رضایی " به ترتیب تنها 2 درصد و 1 درصد آرای پرسش شوندگان را به خود اختصاص دادند.
همچنین "خلدون الجعافره " تحلیلگر اردنی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس، با اظهار شگفتی از میزان بالای مشارکت ایرانیان در عرصه انتخابات گفت: احمدی نژاد یک رئیس جمهور موفق است و بی شک او پیروز انتخابات خواهد بود.
این تحلیلگر اردنی افزود: احمدی نژاد با شجاعت وصف ناپذیر خود و ایستادگی در برابر قدرت‌های غربی و رژیم صهیونیستی، توانست عزت، افتخار و سربلندی را برای ایرانیان به ارمغان آورد. 

منبع

بر اساس نظر‌سنجی دستگاه‌های مختلف میزان آرای احمدی نژاد با فاصله چشمگیری همچنان بیش از سایر نامزد‌هاست و بر این اساس نامبرده پیروز مرحله اول انتخابات خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، بر اساس نظرسنجی یکی از دستگاه‌ها که شامل تمام مراکز استان ها و در هر استان شامل دو شهرستان و دو روستا بوده است، میزان آرای احمدی‌نژاد 8/52 درصد بوده است که نسبت به 5/25 درصد آرای میرحسین موسوی بیش از دو برابر افزایش نشان می‌دهد.
بر اساس این نظر‌سنجی میزان آرای محسن رضایی با 6/3 درصد از حجت‌الاسلام مهدی کروبی با 3/2 درصد پیشی گرفته است. در این نظرسنجی 7/12 درصد پاسخ نداده و 1/3 درصد بی‌پاسخ و سایر موارد بوده است.
بر اساس نظرسنجی دیگری توسط یکی از وزارتخانه‌ها میزان مشارکت 60 درصد و میزان آرای احمدی‌نژاد 54 درصد و آرای میرحسین موسوی 43 درصد بوده است.
گزارش دیگری از 31 شهر کشور حاکی است که آرای احمدی‌نژاد 60 درصد، میرحسین موسوی 25 درصد و آرای کروبی و رضایی 7/1 درصد بوده است.
مطابق یک نظر سنجی از 46 شهر کشور، میزان آرای احمدی نژاد 54 درصد، میرحسین موسوی 33 درصد، محسن رضایی 2/3 درصد و کروبی 6/1درصد و میزان مشارکت 69 درصد گزارش شده است.
نظر سنجی دیگری شامل هزار روستا، شهر و مرکز استان بیانگر 62 درصد آرای احمدی نژاد و 35 درصد آرای موسوی و کروبی است.
برتری محمود احمدی‌‌نژاد در نظر‌سنجی‌ها در حالی است که حجم بسیار گسترده‌ای از تخریب‌ها شامل دهها میلیون سی دی، بروشور، جزوه و پوستر بصورت غیر قانونی برای تخریب وی هزینه شده است.
اغلب نامزدها در مناظره ها و برنامه های تلویزیونی بیشترین وقت خود را صرف نقد یا تخریب احمدی نژاد کردند. ولی صدا و سیما تنها 20 دقیقه برای دفاع احمدی نژاد اختصاص داده است.پیش بینی می شود با اختصاص این وقت موقعیت احمدی نژاد باز هم ارتقا یابد. 

منبع

چهارشنبه بیستم 3 1388

یک مرکز نظر سنجی آمریکایی-اروپایی طی یک نظر سنجی اعلام کرد در انتخابات آتی ریاست جمهوری ایران آرای بخش عمده‌ای از ایرانیان به نفع محمود احمدی‌نژاد خواهد بود.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری اماراتی "بیزینس انتلیجنس میدل ایست "، پیش از انتخابات سراسری در ایران که روز 12 ژوئن [22 خرداد ماه] برگزار خواهد شد نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از ایرانیان به "محمود احمدی‌نژاد " رئیس جمهور کنونی ایران رای خواهند داد.
این نظر سنجی توسط مرکز آرای عمومی (TFT) که یک بنیاد جدید آمریکایی-اروپایی است اعلام شده است.
این نظر سنجی که توسط این موسسه انجام پذیرفته توسط تلفن و از داخل ایران طی روزهای 11 تا 20 ماه می (21 تا 30 اردیبهشت) سال 2009 صورت پذیرفته است. در این نظر سنجی 1001 نفر از 30 استان کشور حضور داشتند و همچنین حاشیه خطایی 1/3 درصدی برای این نظرسنجی در نظر گرفته شده است.
در این نظرسنجی 34درصد از ایرانیانی که مورد سوال قرار گرفتند به "محمود احمدی‌نژاد " رئیس جمهور کنونی ایران رای دادند و "میر حسین موسوی " تنها توانست 14 درصد از آرای پرسش شوندگان را به خود اختصاص دهد و 27 درصد نیز اظهار داشتند که نمی‌دانند به چه کسی رای خواهند داد. دیگر رقبای احمدی نژاد نظیر "مهدی کروبی " و "محسن رضایی " به ترتیب تنها 2 درصد و 1 درصد آرای پرسش شوندگان را به خود اختصاص دادند.
همچنین در این نظر سنجی 89 درصد از پرسش شوندگان اعلام کردند که در انتخابات آتی ریاست جمهوری شرکت خواهند کرد. این نظر سنجی نشان می‌دهد که 87 درصد از فارس‌زبان‌ها، 94 درصد از آذری زبان‌ها و 90 درصد اقوام دیگر در این انتخابات شرکت خواهند کرد.
تقریبا از هر 10 ایرانی هفت نفر معتقد است که انتخابات آزاد و عادلانه است در حالی که تنها یکی از هر 10 نفر فکر می‌کند که انتخابات آزادانه نیست.
بر اساس این گزارش در داخل ایران به پیشینه آذری زبان بودن موسوی بسیار تاکید می‌شود تا با توجه به هویت آذری وی آرای آنها را بدست آورد. نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد فقط 16 درصد آذری زبان‌ها به موسوی رای می‌دهند و 31 درصد از آنها به احمدی‌نژاد رای خواهند داد.
مرکز TFT تا کنون 3 بار در ایران نظرسنجی انجام داده و از سال 2005 تا کنون نیز 30 نظر سنجی در جهان اسلام انجام داده است.

منبع

نتایج آمارهای استخراج شده توسط چهار مرکز معتبر نظرسنجی در پی مناظره احمدی نژاد وموسوی حکایت از رشد 12 درصدی آرای محمود احمدی‌نژاد دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی فارس، پس از برگزاری مناظره محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی، چهار مرکز معتبر نظرسنجی با بسیج نیروهای خود در 30 استان کشور، اقدام به سنجش تغییرات آرای کاندیداها کردند که نتایج حاصله حکایت از جهش 12 درصدی آرای احمدی‌نژاد دارد.
مناظره دو کاندیدای مطرح ریاست جمهوری که 50 میلیون نفر را به پای تلویزیون‌‌ها کشاند، تأثیر قابل ملاحظه‌ای در تغییر آرای احمدی‌نژاد و موسوی داشت به گونه‌ای که سبد رأی احمدی‌نژاد را از 51 به 63 درصد رساند.
براساس این گزارش، بیشترین افزایش آرای احمدی‌نژاد مربوط به مراکز استان‌ها به ویژه شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، اهواز، تبریز، ارومیه، ساری، کرمان، زاهدان، بندرعباس، بوشهر، زنجان، همدان و سنندج بوده است.
بر اساس یافته های نظرسنجی 14 خرداد، علاوه بر تغییرات چشمگیری که در آرای احمدی نژاد به وجود آمده، در میزان مشارکت مردم هم رشد 5 درصدی را شاهد هستیم و میزان مشارکت ملی از مرز 65 درصد گذشته است.
طرفداران احمدی نژاد که پیش از این بیشترین تمرکز و فعالیت انتخاباتی خود را معطوف شهرهای متوسط، کوچک و روستاها نموده بودند با افزایش میزان آرای احمدی نژاد در تهران و مراکز استانها، از هم اکنون در تدارک برپایی جشن پیروزی در مرحله اول انتخابات هستند. 

منبع

شنبه شانزدهم 3 1388

 جدید‌ترین نظرسنجی انجام گرفته توسط پایگاه خبری تحلیلی اصولگرایان با همکاری یک مؤسسه مردم نهاد وضعیت و جایگاه چهار کاندیدای دهمین انتخابات ریاست جمهوری را در استان‌های کشور به خوبی نشان می‌دهد.

نخستین بخش این گزارش اختصاص دارد به انتشار نتایج آماری این نظرسنجی در 10 استان شامل آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، قزوین، کرمانشاه، لرستان و همدان.

بر اساس این نظرسنجی تعداد آرای مأخوذه در استان آذربایجان شرقی بین 1153000 تا 1162000 رأی خواهد بود. از این تعداد 83/35٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 4/43٪ آرا به مهندس موسوی، 63/18٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 12/2٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان ایلام بین 254300 تا 255000 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 57/38٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 91/4٪ آرا به مهندس موسوی، 12/45٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 4/11٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان بوشهر بین 355000 تا 358400 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 22/47٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 59/13٪ آرا به مهندس موسوی، 4/29٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 05/10٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان خوزستان بین 1327000 تا 1328300 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 90/33٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 86/7٪ آرا به مهندس موسوی، 35/29٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 89/28٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان زنجان بین 393350 تا 396700 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 84/41٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 69/24٪ آرا به مهندس موسوی، 33/29٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 14/4٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان قزوین بین 429800 تا 431500 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 18/36٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 77/25٪ آرا به مهندس موسوی، 06/35٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 99/2٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان کرمانشاه بین 610000 تا 611540 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 41/40٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 06/19٪ آرا به مهندس موسوی، 45/35٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 08/5٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان لرستان بین 690000 تا 698000 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 21/42٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 35/0٪ آرا به مهندس موسوی، 51/52٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 93/3٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

تعداد آرای مأخوذه در استان همدان بین 670500 تا 672400 رأی پیش‌بینی می‌شود. از این تعداد 46/39٪ آرا به دکتر احمدی‌نژاد، 23/22٪ آرا به مهندس موسوی، 58/27٪ آرا به حجةالاسلام کروبی و 73/10٪ آرا به محسن رضایی اختصاص دارد.

لازم به ذکر است، بر اساس محاسبات آماری انجام گرفته، نتایج این نظرسنجی دارای 73/2٪ ضریب خطا می‌باشد.

همچنین نتایج نظرسنجی در سایر استان‌ها در بخش‌های آتی این گزارش به اطلاع خواهد رسید.

منبع

پنج شنبه جهاردهم 3 1388
X